Květen 2009

Noc s Andersenem

24. května 2009 v 22:01 | Naďa Dorňáková
Děti ze školní družiny nocovaly v knihovně v Luhu.

"No konečně, už jsme se nemohly dočkat," zněly hlasy dětí přicházející v pátek 3. dubna odpoledne do knihovny v Luhu. Konala se zde opět "Noc s Andersenem". A bylo se na co těšit!
Program byl nasměrován k výročí Ondřeje Sekory a jeho knize Ferda mravenec.
Nejdříve si děti vypracovaly kvíz, z něhož se dověděly jméno autora a knihy. Poté si vyrobily tykadélka ke svým připraveným kostýmům mravence, broučka či berušky. V kostýmech se pohybovaly celý večer. Také při maxi soutěži, kde postupně prošly dvanáct stanovišť. Zde si vyzkoušely svou zručnost, ale také vědomosti.
Po koláčkové večeři následoval program naplněný spoustou her, tancem a zpěvem.
Před očekávaným spaním jsme nezapomněli změřit nejmenšího spáče. Pohádky na dobrou noc postupně uspávaly všechny děti.
Po bouřlivé noci se nám ráno špatně probouzelo. Ale již po snídani jsme se museli všichni rozloučit:
"Tak za rok na shledanou při další Noci s Andersenem."
Řád zlaté vařečky

24. května 2009 v 21:25 | Zuzana Žárská
Řád zlaté vařečky.

Jednalo se o skupinovou soutěž dětí 2.- 4. třídy zájmového kroužku vaření v rámci školní družiny.

Úkolem bylo připravit co nejlepší a hlavně oku lahodící slané jednohubky. Soutěžící použili nejrůznější pomazánky, sýry, uzeniny, pestrobarevnou zeleninu a jiné ingredience. Nechyběly estetické doplňky, jako papírové deštníčky a ozdobná párátka.
Vybrat nejlepší kuchtíky nebylo vůbec snadné, přesto byli zvoleni vítězové, kteří získali diplom, sladkosti a drobné ceny. Ostatní účastníci soutěže byli také sladce odměněni.

Knížátka

24. května 2009 v 21:11 | Naďa Dorňáková
Knížátka.

Tak si říkají děti školní družiny, které pravidelně navštěvují kroužek v dětské knihovně Luh. Program je vyplněn čtením, povídáním o knížkách, o spisovatelích a illustrátorech. Nechybí ani hry rozvíjející slovní zásobu, kvízy, hádanky a tajenky.
A aby toho nebylo málo, zapojily děti i své rodiče. Od října probíhal v knihovně projekt
"Škola naruby".
Jeho smyslem bylo společné čtení v rodinách. Rodiče měli za úkol číst doma svým ratolestem, a ty je známkovaly jako ve škole. Abychom projekt vyhodnotili, uspořádali jsme v měsíci březnu setkání v knihovně. Čtyřem rodinám, které společně četly od října nejvíce minut, se za odměnu dostalo pozvání na besedu se spisovatelkou Ivonou Březinovou.
Na závěr setkání zahrály děti rodičům připravenou pohádku O Sněhurce.

Oceněné děti

24. května 2009 v 20:52 | Naďa Dorňáková
Děti školní družiny mezi oceněnými.

V měsíci březnu proběhla na ZŠ v Prostějově literární soutěž, do níž bylo zapojeno 14 škol z Prostějovska, Olomoucka, Zlínska a Vsetínska.
Úkolem žáků bylo na základě vlastní fantazie a tvůrčích schopností vymyslet báseň či příběh o zvířátku nebo napsat pohádku na téma "Hvězdné království". Soutěže se zúčastnily 3 žáci školní družiny a všichni byli oceněni za nápadité a originální texty.
V tématu "Žijeme se zvířátky" získala ve své kategorii žákyně Romana Havranová ze 3.A
2. místo. V tématu "Hvězdné království" vybojovala žákyně Pavlína Trličíková ze 4.B také
2. místo. V této kategorii bylo uděleno čestné uznání pro účastníka Romana Katrušáka ze 3.A.

Další ocenění v tomto měsíci získala děvčata z tanečního country kroužku.
ZŠ Vsetín Trávníky uspořádala již čtvrtý ročník oblíbené Tančírny. Do taneční soutěže se zapojilo 150 tanečníků a tanečnic z různých koutů okresu. Výkony jednotlivých souborů hodnotila čtyřčlenná odborná porota. V konkurenci čtyřiadvaceti souborů si naše Texasky vytancovaly 3. místo. Bronzové medaile si odnášely : Markéta Halbichová 2.B, Michaela Kratinová 2.B, Kristýna Daňková 2.A, Karolína Měrková 3.A, Simona Lišková 3.A, Marie Košut 3.B, Jana Dudová a Petra Dudová 3.B.
Děti, které se do soutěží zapojily, si zcela jistě zaslouží nemalý obdiv a pochvalu.Pyžamový den

24. května 2009 v 20:47 | Naďa Dorňáková
Pyžamový den.

Jak zpestřit dny ve školní družině, když je venku zima a nedá se jít ven?
Vymysleli jsme pro děti pyžamový den.
S nadšením se děti převlékly do svých pyžámek a nočních košilek. Nejdříve se předvedly na módní přehlídce, kde paní vychovatelky hodnotily, komu to nejvíce sluší.
Poté následoval zábavný program plný her, soutěží a tance. Odpoledne rychle uteklo a všichni si přáli ho ještě zopakovat. Kdo ví, možná se i děti dočkají vysněného přenocování v družině.

Karneval

24. května 2009 v 20:21 | Naďa Dorňáková
Maškarní rej.

Děti školní družiny oslavily své vysvědčení karnevalem.

Na maškarní karneval jsme se všichni moc těšili. Po velkých přípravách se děti konečně mohly ustrojit do originálních masek ze světa pohádek. Sešly se desítky pohádkových bytostí v podobě princezen, čarodějnic, černokněžníků, rytířů, pirátů, indiánů, kašpárka, víly a Sněhurky. Nechyběla ani zvířátka. Motýlek, beruška, dráček, myška, žába či medvídek.
Karnevalové veselí zahájil dlouhý průvod po škole. Poté se děti roztančily v nazdobených prostorách školní družiny. Pestrý program vyplnil nejen tanec, ale i soutěže, hry a zpěv.
Vyvrcholením maškarního reje bylo losování bohaté tomboly, o kterou se přičinily paní vychovatelky. Šťastní výherci si odnášeli plyšová zvířátka, knížky, kreslící potřeby a jiné drobnosti. Pro ostatní děti byla útěchou sladká odměna.
Karneval se letos opět vyvedl. Radostný úsměv na dětských tvářích byl největším poděkováním pro paní vychovatelky.Buď fit !

24. května 2009 v 20:17 | Naďa Dorňáková
Buď fit !!!

"Sportem ke zdraví", to bylo heslo sportovního klání, které si daly dětí školní družiny do nového roku.

Své síly si změřily v disciplínách s míčem, švihadlem, kruhem i florbalkou. Všechny vyžadovaly rychlost, mrštnost, postřeh, ale také štěstí.
Každý tým zastupovaly děti 1.,2.,3. a 4. třídy. V soutěžním klání nešlo pouze o sportovní výkony, ale o vzájemnou týmovou pomoc, navazování kamarádských vztahů
a hlavně o dobrou náladu.Extravagantní účesy

24. května 2009 v 19:59 | Naďa Dorňáková

Extravagantní účesy

Adventní čas si vyplňují děti ŠD pestrými akcemi. Jednou z nich byla přehlídka extravagantních účesů pro 4 roční období - jaro, léto, podzim a zimu. Děti popustily uzdu své fantazie a s nadšením česaly své kamarády a kamarádky. Účesy přizdobily ročními motivy v podobě sponeček, mašliček, lístečků, květinek či hvězdiček. A bylo co předvádět. Z pestrých účesů se všem tajil dech.
Akce se velmi vydařila, děti zde předvedly zručnost a své umělecké schopnosti.


Drakiáda

24. května 2009 v 19:48 | Naďa Dorňáková
Nad školou v Luhu se třepotali draci.

Desítky draků různých tvarů, velikostí a barev ovládli slunečnou oblohu nad školou v Luhu. Na kopci za školou se odehrával 1. ročník soutěžního klání v pouštění draků - Drakiáda.

Posledních dnů slunečného babího léta využily paní vychovatelky školní družiny k uspořádání soutěže, při níž se chtěly děti pochlubit svými dráčky. A opravdu se bylo na co dívat. K nebi se vznášel motýl, sova, orel, netopýr, kohoutek i lev. Nechybělo letadlo, závodní auto či Ferda mravenec.
Pro děti zpočátku nebylo jednoduché ovládat svého dráčka, vždyť někteří je pouštěly bez rodičů poprvé. Za pomocí paní vychovatelek a příznivého větříku se brzy vznášeli vysoko nad hlavy dětí. Nejblíže k nebi vzlétli hned tři dráčci a my jsme měli vítěze Drakiády. Patřili Dušanovi Kašparovi z 1.A, Tomášovi Bartlovi z 2.B a Janu Andělovi z 3.B.
Také ostatní děti byly pochváleny a nikdo nepřišel o sladkou odměnu.